#06
Sziasztok! Hoztam egy kis új kinézetet az oldalra, valamint Beniről is hozok újabb képeket még ma, vagy holnap. :)
A kullancsok most a legaktívabbak: a városokban is jelen vannak, és akár házi kedvenceink egészségét, életét is veszélyeztethetik.
Itt a kullancsszezon
Kullancs elleni védekezés, tények és tévhitek
A kullancsok most a legaktívabbak: a városokban is jelen vannak, és akár házi kedvenceink egészségét, életét is veszélyeztethetik. Dr. Földvári Gábor, a Szent István Egyetem Állatorvos-tudományi Kar Parazitológiai és Állattani Tanszékének adjunktusa segítségével összefoglaltuk a legfontosabb tudnivalókat, tévhiteket.
A kullancsok elleni védekezés egyik legbiztonságosabb módja, ha soha nem hagyjuk el otthonunkat, és házi kedvenceinket is szobafogságra ítéljük. A találkozás egészségügyi kockázata azonban megfelelő óvintézkedések mellett közel sem olyan nagy, hogy ilyen drasztikus lépésre kellene elszánni magunkat. Az óvatosság azért nem árt a városi parkokban, játszótereken, kertes házas övezetekben sem! A hazánkban élő kullancsfajok márciustól júliusig, valamint szeptembertől novemberig a legaktívabbak, de egész évben jelen vannak. Kedvelik a sűrű aljnövényzetet, bozótokat, bokrokat, továbbá úgynevezett háromgazdás fejlődési ciklusuk miatt az olyan élettereket, ahol például sünök, madarak, háztáji és háziállatok fordulnak meg.
Megbízható repellens védelem a vérszívók ellen
Kedvenceink esetében azonban sajnos nem ilyen egyértelmű, hogy gyors véget ér a találkozás. A kutyák, macskák magasságuk és szőrzetük miatt nemcsak a kullancsokkal való találkozásnak vannak intenzívebben kitéve, hanem annak is, hogy az általában a kórokozók bejuttatásának szempontjából kritikus 24 órán belül nem vesszük észre rajtuk az élősködőket. Ez gyakran még akkor is igaz, ha az állat szőre rövid és világos. Ezért ajánlott egész évben minőségi kullancsellenes készítményt használni, amely hosszú távon védelmet biztosít, a tapasztalatok szerint ugyanis gyakran megfeledkezünk a rendszeres havi alkalmazásról. Nagyon jó védettséget nyújthat, és minden igényt kielégíthet például egy repellens (a kullancsok táplálkozását gátló) nyakörv, amelynek vérszívást megelőző és kullancsölő hatása egyaránt bizonyított. Kedvenceink számára így – az emberrel ellentétben – gyakorlatilag teljes védelmet biztosíthatunk, megelőzhetjük, hogy a kullancs az állat bőrébe fúródjon és betegségeket okozzon.
Azért fontos megelőzni a kullancs befúródását és vérszívását, mert a kullancsok fertőző betegségeket terjesztő kórokozókat adhatnak át. Egy korábbi vizsgálat során a kutyákból eltávolított és bevizsgált, a kórokozó terjesztéséért felelős kullancsfaj egyedeinek körülbelül 30%-a hordozta a Babesia canis-t. Ez az egysejtű parazita a kutyák babéziózisát okozza, amely egy, csupán korai stádiumában jól kezelhető, gyakran halálos kimenetelű betegség. Első körben a gazda felelőssége felismerni a bajt, a levertséget, fáradtságot, étvágytalanságot (később már a hányást, kávébarna vizeletet is), és ha ezt tapasztalja, haladéktalanul állatorvoshoz kell fordulni. A kezelés költsége azonban egy spot-on vagy nyakörv árának a többszöröse is lehet, körülbelül 10 ezer forinttól akár 100 ezer forintig is terjedhet.
Nagy ritkán persze a leginnovatívabb szerek használata mellett is előfordulhat, hogy az állat bőrébe ágyazódott, elpusztult kullancs nem lökődik ki azonnal. Ezért legalább a hosszabb séták után óvatosan tapogassuk át kutyánkat, macskánkat, elsősorban a nyak és a fej környékén. Ez ugyanolyan elővigyázatosság, ahogyan magunkat vagy családtagjainkat is átnézzük a nap végén (lehetőleg egy erős fényű zseblámpával), különös figyelmet fordítva a hajlatainkra, hosszú hajú gyermekek esetén pedig még a hajas fejbőrre is. Ha kullancsot észlelünk, mindig tekergetés nélkül, egyenesen húzzuk ki egy csipesz vagy akár a körmeink segítségével.
10 tévhit a kullancsokról
1. A kullancs messzi erdőkben él
A városi zöldövezetek, parkok, futtatók, sőt még a gondozott kiskertek is a kullancsok gyakori előfordulási helyei lehetnek. Vannak kullancsfajok, amelyek valóban gyakoribbak lombhullató erdeinkben. Egy négyzetméteren több száz, egy hektárnyi (számukra megfelelő) területen több millió egyed is élhet.
2. Télen nincsenek kullancsok
Egy hosszabb, fagyos időszak során valóban nincsen kullancsveszély, de egy enyhébb télen végig aktívak lehetnek, így hazánkban gyakorlatilag 12 hónapos kullancsaktivitásról beszélhetünk, a két leggyakoribb faj esetében erős tavaszi és őszi csúccsal.
3. Az EU tiltja a kullancsok elleni permetezést, ezért számuk az elmúlt években jelentősen megnőtt
Kullancsok ellen a környezet permetezésével védekezni nem célszerű, mivel a nagyobb hatékonyság elérése érdekében rendkívül nagy mennyiséget kellene kijuttatni az adott vegyszerből a környezetbe. Ez a kezelés az anyagi vonzata mellett a járványügyi kérdésekkel foglalkozó nemzetközi szakmai központok (WHO, CDC, ECDC) részéről is ellenjavallt. Valószínűleg ez az oka, hogy az EU-ban jelenleg nincs regisztrált szer, amelyet ilyen célból használni lehetne. A kullancsok egyedszámának vagy aktivitásának az elmúlt években történő növekedése megállapításához nem áll rendelkezésünkre elegendő adat.
4. A kullancsok rövid életű rovarok
A kullancsok nem rovarok, a pókszabásúakhoz sorolt ízeltlábúak. Erős ellenálló képességű atkák, fejlődési ciklusuk akár 8 évig is eltarthat.
5. A kullancs a fákról ugrik ránk
A kullancsok ugrani nem képesek, általában az aljnövényzetről, esetleg a bokrokról másznak az állatra vagy emberre.
6. Az ultrahangos riasztókészülékek hatásos kullancs elleni védelmet jelentenek
Ezt tudományos vizsgálatok nem támasztották alá.
7. Sör, pálinka, fokhagyma vagy B-vitamin fogyasztásával távol tarthatjuk a kullancsokat
Ezt tudományos vizsgálatok nem támasztották alá.
8. Ha kullancs elleni készítményt használunk, kutyánk, macskánk teljes biztonságban van
Sajnos ez nem feltétlenül igaz. Különböző minőségű és hatóanyag-tartalmú szerek vannak jelen a piacon. A háziállatok biztonsága például repellens termékek (pl. Bayer Foresto) használatával valóban közel 100%-osra növelhető.
9. A kullancsot tekergetéssel vagy olajos, „szagos” krémmel bekenve távolítsuk el
Ez a legrosszabb, amit tehetünk. A kullancs ilyenkor elkezd fuldokolni, ezért megnőhet az esélye a kórokozók szervezetbe jutásának.
10. Ha kullancsot találunk magunkban, érdemes orvoshoz fordulni
Amennyiben egy napon belül eltávolítjuk a vérszívót, akkor nem valószínű, hogy bármilyen kórokozóval fertőződnénk. Ha viszont esetleg napokkal később távolítja csak el az orvos a kullancsot, addig jelentősen növeltük a várakozással az esetleges fertőzés veszélyét is. A legfontosabb szabály: amint kullancsot látunk magunkban vagy háziállatunkban, minél hamarabb távolítsuk el.
#05
A legfontosabb szempont, hogy személyiségünknek és életkörülményeinknek megfelelő kutyát válasszunk. Ezért elsősorban saját magunkat kell megvizsgálnunk.
Hogyan válassz kutyát magadnak?
Számos helyen olvashatunk cikkeket arról, hogy milyen kutyát válasszunk. Azonban nem elég csak a „milyen” kérdést átgondolnunk. Tudnunk kell azt is, hogy HOGYAN válasszunk kutyát magunknak. Egy kutya, fajtától függően 10-15 évig él. Tehát ha nem is egy életre, de mindenképp hosszú időre választunk társat magunknak. A választásunk pedig meghatározza társunk és hűséges barátunk életét is.
Az első nagyon fontos szempont, hogy csak akkor vigyünk haza kutyát (vagy bármilyen más háziállatot), ha minden szempontból fel vagyunk rá készülve: lelkileg, pszichésen és nem utolsó sorban anyagilag. A kutya nem egy egyszeri költség. Fiatal korban számos oltást kell kapnia, etetnünk kell, szükség (betegség, sérülés) esetén - vagy ha öregedő a kutya - rendszeres szakorvosi ellátást igényel.
Amennyiben ezeknek a kötelezettségeknek eleget tudunk tenni, akkor is csak saját magunknak vegyünk kutyát. Soha ne ajándékba - sem gyereknek, sem ismerősnek. Nem tudhatjuk: szüksége van-e rá, gondját tudja-e / akarja-e viselni, vagy, hogy nem kerül-e a kutya később az utcára? Mielőtt bármi más kérdést feltennénk magunknak, az első dolog, amit vizsgáljunk meg: van-e a környezetünkben, családunkban bárki, aki allergiás a kutyaszőrre?
Milyen kutyát vegyünk?
-
A legfontosabb szempont, hogy személyiségünknek és életkörülményeinknek megfelelő kutyát válasszunk. Ezért elsősorban saját magunkat kell megvizsgálnunk.
-
Milyen életkörülményeink vannak? Kertes ház? Kint akarjuk tartani a kutyát vagy bent? Lakótelepi lakás? Mekkora helyünk van otthon?
-
Szeretünk futni, kültéri sportokat űzni? Szívesebben ülünk otthon, vagy az aktív, sportos, laza, nyugodt életmódod kedveljük inkább?
-
Mennyi időt tudnánk a kutyával eltölteni? Sokat dolgozunk, utazunk, jövünk-megyünk? Sokat vagyunk otthon?
-
Milyenek az anyagi körülményeink?
-
Milyen okból szeretnénk kutyát? Társat keresünk? Munkakutyát? Őrző-védőt, esetleg tenyészteni szeretnénk?
Mielőtt kutyát választunk, legyünk tisztában a fajta külső és belső értékeivel. Olvassunk utána! Rengeteg könyv, nyomtatott vagy internetes folyóirat áll rendelkezésre, amelyből megtudhatjuk, mik az általunk kedvelt fajta jellemzői, s hogy mit várhatunk el az adott kutyafajtától.
Milyen az ideális kutya számomra?
Személyiségtől függ, hogy kinek milyen kutyafajta a legideálisabb. (Nem véletlenül kezdtük a kutya keresést önvizsgálattal!) Általában mégis azt javasoljuk, hogy az alomból nem túl kirívó ebeket keressük.
Ugyanis a dominancia harc már itt is érvényesül. Így gyorsan megmutatkozik, hogy melyik kiskutya fogja átvenni az alfa (domináns) és melyik az omega (visszahúzódó) szerepet. A többi kölyök pedig közöttük fog elhelyezkedni a falka rangsorában – ezek közül érdemes választanunk, főleg a kezdő gazdiknak. Próbáljunk olyan kiskutyát választani, amelyik nem túl domináns, de nem is túl visszahúzódó vagy félős. Arany középút: nem túl félős, nem túl aktív, nem túl visszahúzódó, látjuk rajta, hogy szívesen kommunikál az emberrel, keresi a társaságát.
Fotó: Osvát Judit
-
Kan vagy szuka kutyát szeretnénk? Tudnunk kell, hogy a szukákkal kicsit több gond van a tüzelés időszakában… viszont könnyebben szót fogadnak, simulékonyabbak és több szeretetet tudnak kimutatni a gazdájuk felé.
-
A kiválasztásnál nagy figyelmet fordítsunk arra is, hogyan viselkedik a kutya, mikor felemeljük. Hisztizik? Tűri passzívan, vagy elfogadja, de küzd ellene? Élvezi, esetleg játszani próbál? Vagy agresszívan reagál rá?
-
Kutyakölyöknél (is) mindig győződjünk meg arról, hogy egészségesek-e az érzékszervei: jól lát, jól hall? Ezeket pl. a feje mellett történő tapsolással tudjuk ellenőrizni.
-
Ellenőrizzük, hogy a kutyák szülei átmentek-e diszplázia-szűrésen. Természetesen át kell vizsgálnunk az ízületeket is: ne legyen görbe a láb… ne legyenek befelé-kifelé forduló lábfejek stb.
-
Nézzük meg a kölyök fogazatát is – ellenőrizzük, hogy ne legyen előre- vagy hátraharapó állkapcsa. Bizonyos fajtáknál (a rövid orrú fajtáknál van ilyen) a standard megengedi az előreharapást, erről külön tájékozódjunk.
-
Soha ne a szín alapján válasszunk. A színnek ugyanis semmi köze az állat jelleméhez.
Ha eldöntöttük, melyik kiskutyát szeretnénk, foglalózzuk le és jelöljük meg, mert csak 6-8 hetes korában ideális hazavinni. Addig szüksége van az anyára és a kortársaira.
#04
Ha van aranyos állat, amely édesen tud dörgölődzni, és odabújni, amitől észrevétlenül is mosolyra húzódik a szánk, akkor az a macska. De melyik macska? Cica-fanoknak mindegyik, de laikusok számára is akad olyan fajta, amely már a szépségével is elkápráztatja az ember szemét, na és szívét.
Melyik a legszebb cica a világon? Az amerikai Macskabarátok Egyesülete (Cat Fancier"s Association, CFA) szerint legalább tíz olyan macska van, amelyek kedveltsége és keresettsége folyamatosan nő az egész világon.
Íme a 10 legszebb macskafajta a világ minden tájáról egybegyűjtve
10. Manx - Nincsen macska farok nélkül?
Debizony, hogy van. A manx cica Angliából, Man kikötővárosból származik, és legjellegzetesebb tulajdonsága, hogy vagy nincs farka, vagy csonkolva van. Bár a génállományuknak köszönhetően az is előfordul, hogy teljes hosszúságú farokkal születik a kiscica. Őket azonban nem szívesen látják a versenyeken - talán mert azt gondolják, hogy az egyszerű házicicát próbálják egy farokhossznyi előnyhöz juttatni gazdáik.
"Egy farok nélküli manx-cica vagyok!"
A manx zömök, kerekded cicus, aki szeret magasra ugrani, szorosan kötődik a gazdájához, és olyan tulajdonságai is vannak, mint a kutyáknak - például elássa a játékait.
9. Amerikai rövidszőrű cica
Az amerikai rövidszőrű macska a 8. legnépszerűbb cica az Egyesült Államokban. Eredetileg hajókon tartották, hogy elfogja az egereket - erre még ma is képes, ha ráneveljük.
"Ha akarod, egeret is fogunk neked!
Atléta alkatú macska, feje kissé nagy és szögletes, mégis kecses és karcsú. Csendes típus, nem sokat nyávog, ám amikor megteszi, az az emberi fül számára nem kellemetlen. Nem véletlen tehát elterjedtsége.
8. Chausie macska
Amikor a chausie kicsi, bundája pöttyös vagy csíkos, de ahogy nő, a minta elhalványul.
"Bárhová felugrok"
A chausie macska kétszer akkora, mint egy átlagos házimacska, nem csoda hát, ha nagy térre van szüksége. Nagyon gyorsan fut, és majdnem két méter magasra is felugrik, ha úgy tartja kedve vagy éppen a vadászösztön hajtja. Kicsit vadmacska-szerű a megjelenése, de természete olyan, mint a házimacskáé.
7. Török angóra
A török angórát gyakran összekeverik a perzsa cicával, hiszen hasonlóan bájos és bundás. Még a fülén is szőrpamacs nő, szőre selymes és hosszú, sőt "királyi" nyakfodruk igazán jellegzetessé teszi őket.
"Kikérem magamnak, én nem vagyok perzsa!"
Eredetileg ugyan csak fehér színben pompázott ez a cicus, az idők folyamán azonban fekete, tartka, sőt, kék fajtákat is kitenyésztettek.
6. Ragdoll
A Ragdoll cica megéri a pénzét. De tényleg. Hiszen ha szerető és hűséges állatra vágyunk, ami ráadásul egy szőrgombóc, akkor a Ragdoll a nekünk való macsesz.
"Szeress!"
A ragdoll tökéletesen jól érzi magát a lakásban. Nem kóborol el, még társai unszolására sem, ragaszkodó típus. Mindemellett nem érzékeny a betegségekre, nem hullik a szőre, sőt, hosszú szőrét nem is kell minden nap fésülni
Gondoskodásunkat mégis szeretettel hálálja meg a cicus, nagy kék szemével elvarázsolja bármelyik gazdit.
5. Toyger
Hazánkban alig ismert a Toyger macskafajta, egy panelsoron végigvezetve tehát nem kis feltűnést keltenénk kedvencünkkel.
"Akarsz egy kistigrist?"
Ugyanakkora méretű a toyger mint a többi házicica, mégis mintájában a tigrisre hasonlít. Nem véletlenül, a tenyésztők szorgos munkájának köszönhető ez a fajta.
Feje és testalkata nagyban hasonlít ihletőjére, a játékossága és mozgása is hasonló, sőt, még a víztől sem riad vissza; pajkosan pancsol benne.
A tenyésztők célja az volt, hogy a macskatulajdonosoknak meglegyen, amire olyan régóta vágynak: egy igazi szobatigris. És emellett a dzsungelben élő veszélyeztetett tigrisekre is szerették volna felhívni a figyelmet- mondják.
4. Perzsa macska
A régi legenda szerint a perzsa cicát egy varázsló teremtette szürke füst, két távoli csillag és a tűzből kipattant szikra által.
Akárhogy is volt, jelenleg az egyik legarisztokratikusabb macskafajta. Össze szokták keverni a török angórával, hiszen mindkét faj szőre igen hosszú, de a perzsa cica feje sokkal jellegzetesebb alakot vett fel az idők folyamán.
"Én inkább a kanapén heverészek"
Természete szelíd és nyugodt, szívesebben heverészik a kanapén, mint hogy kimenjen ugrálni a hóba, esetleg felmásszon a fára.
Tökéleset társa lehet az egyszemélyes háztartásokban élőknek, de a gyerekek nyüstölését is szó nélkül tűri.
3. Ashera macska
Ha szeretnél a háztartásba egy leopárdot, akkor az ashera macska a megfelelő választás. Az ázsiai leopárd macska és az afrikai szervál keresztezéséből tenyésztették ki, és ugyan kiscicaként akkora, mint a közönséges házimacsek, több mint egy méter magasra nő felnőtt korára. Macskának tehát nem biztos, hogy nevezhető, mindenesetre gyönyörű és fenséges állat.
"Ha leopárdot szeretnél, az is lehetek!"
2. Homoki macska
Leginkább Iránban, Pakisztánban illetve a Saharában, Észak-Afrikában lehet megtalálni ezeket a cicákat. A homoki macska teljesen beleolvad a környezetébe, és alkalmazkodva a környezethez tappancsán is olyan vastag a bőr, hogy gond nélkül tud közlekedni a forró homokon. Füle fejének oldalán van, ami a vadászat miatt jelentős- így ugyanis nem lóg ki a szikla mögül.
"Nekem nem okoz gondot a forró homok"
A legenda szerint Mohamed prófétának útitársa volt, hazánkban azonban nem nagyon van lehetőség tartására, jelenleg veszélyeztetett fajta az orvvadászat miatt, állatkertekben azonban fellelhetőek.
1. Skót fold
Ki tudna ellenállni egy ilyen gyönyörű kiscicának? A skót fold macskák egyenes füllel jönnek a világra, és csak 3-4 hét után kezd lekonyulni picurka kis fülük.
"Olyan vagyok, mint egy bagoly!"
Nagyobb korukban már nem olyan egyértelmű szerethetőségük - na jó, de, hiszen minden cicát szeretünk - de hazájában, Skóciában igazán sok ellenzője van fajtájának, hiszen lekonyuló füle minden bizonnyal génmanipuláció eredménye.
Mindenesetre kedves kis pajtásai lehetnek a gyerekeknek, és bagolyszerű megjelenésük mindenki arcára mosolyt csal.
#03
Egy mentett kutya sok esetben teljesen más hozzáállást igényel, mint egy tenyésztőtől vásárolt egészséges, jól szocializált kölyökkutya...
Egy mentett kutya sok esetben teljesen más hozzáállást igényel, mint egy tenyésztőtől vásárolt egészséges, jól szocializált kölyökkutya. Ezzel a kis „használati utasítással” célunk, hogy hozzásegítsük mind a kutyát, mind a gazdit az elkövetkező évek boldog, békés együttéléséhez!
Miután végre eljött a nagy nap és az újdonsült kutyánkkal hazafelé tartunk, nézzük meg, mire is érdemes odafigyelni.
Állatorvos
Ne felejtsük el módosíttatni a mikrochip adatait, és a kutyát átíratni a saját nevünkre. Ez a művelet ingyenes, amennyiben a kutya már regisztrálva van a Petvetdata rendszerében.
Az első napok otthon
Egy menhelyről örökbefogadott kutya nevelése, képzése normál esetben semmiben nem tér el egy vásárolt kiskutyáéhoz képest. Semmiképpen sem szabad abba a hibába esnünk, hogy elkezdjük sajnálni, kényeztetni, hogy „szegény kidobott, sanyarú sorsú kutyuska”, mert így nemcsak hogy hamar a fejünkre nőhet, de beleerősítünk egy csomó nem kívánatos viselkedést is. Érdemes az első egy napot ún. falkából kizárással, „kiközösítéssel” indítani. Ezzel rengeteg későbbi problémát megelőzhetünk. Bírjuk ki, hogy az első napon nem cirógatjuk, egész nap nem ajnározzuk, becézgetjük. Egy napig egyáltalán ne szóljunk hozzá, így hamar megtanulja, hol a helye az új falkában, és megadjuk neki a lehetőséget, hogy magától oldódjon fel a számára új környezetben. Sok mentett kutya hirtelen csak még jobban megijed a sok simogatástól, nyakába szakadó szeretettől, hiszen ezek a kutyák sokszor nem is tudják, mit jelent a kéz, amely nem csak ütni, de simogatni is tud. Azzal tesszük neki a legjobbat, ha hagyjuk, hogy megnyugodjon, feloldódjon, hogy rájöhessen, itt senki sem fogja bántani. Ne felejtsük el, ez csak egy nap, és utána jöhet akár 10-15 boldog együtt töltött év.
A tisztelet és bizalom kivívása
Egy mentett, sokat megélt kutya esetében kifejezetten nagy jelentősége van annak, hogy az első pillanattól kezdve ki tudjuk vívni a kutya bizalmát és tiszteletét. Egy félős kutyának erre ugyanúgy szüksége van, mint egy pörgősebb, dominánsabb ebnek. A következőkben leírt gyakorlatok nem 1-2 hétre szólnak, hanem a kutya egész életére. A kutya nem ember (bármennyire is szeretnék néhányan úgy kezelni), így nekünk kell megtanulnunk kutyául gondolkodni, hogy kapcsolatunk mindig felhőtlen lehessen. A kutya számára ezek a gyakorlatok nem kínzások; nem bántják a lelkét, nem úgy működnek, mintha emberrel tennénk ugyanezeket, hanem számára természetes, az ösztönével, a falkaszellemmel egyező dolgok, amelyekkel a természetben (egy kutyákból álló falkában) ugyanígy szembesülne.
Félős kutyák esetében meg kell mutatnunk, hogy az új falkája erős, határozott vezetővel bír, aki mellett most már semmitől sem kell félnie. Nem szabad abba a hibába esnünk, hogy simogatjuk, nyugtatgatjuk, engedékenyek vagyunk vele, mert ezzel csak beleerősítjük, “megjutalmazzuk” a félelmet, és elbizonytalanítjuk, hogy tényleg jó helyre került-e, hiszen az ő célja is a túlélés, amelyhez magabiztos falkavezérre van szüksége. Mutassuk meg neki, hogy mi nem félünk, neki sem kell. A legjobb viselkedés a határozottság, a közömbösség és a következetesség!
Dominánsabb kutyák esetében a cél, hogy elfogadtassuk magunkat az első pillanattól kezdve mint vezetők. Ha ezt nem sikerül, később komoly problémákkal találkozhatunk, hamar agresszívvá válhatnak akár velünk szemben is. Mutassuk meg neki, hogy ebben az új családban mi vagyunk az irányítók, mostantól a mi dolgunk dönteni a falka életéről, arról, hogy mit szabad és mit nem.
Ne essünk bele az első napok „angyali ez a kutya” hibájába. Az új helyzetben, környezetben még a legproblémásabb kutya is képes angyali arcát mutatni. A kutya valódi jelleme 2-3 hét után mutatkozik meg igazán, amikor már biztos új helyzetében.
#02
Tadaaaaaaaaaaaa! Az oldal megrendezi az I. Tavaszi kutyaszépségversenyét. További információkért kattints a képre.
|