#03
Egy mentett kutya sok esetben teljesen ms hozzllst ignyel, mint egy tenyszttl vsrolt egszsges, jl szocializlt klykkutya...
Egy mentett kutya sok esetben teljesen ms hozzllst ignyel, mint egy tenyszttl vsrolt egszsges, jl szocializlt klykkutya. Ezzel a kis „hasznlati utastssal” clunk, hogy hozzsegtsk mind a kutyt, mind a gazdit az elkvetkez vek boldog, bks egyttlshez!
Miutn vgre eljtt a nagy nap s az jdonslt kutynkkal hazafel tartunk, nzzk meg, mire is rdemes odafigyelni.
llatorvos
Ne felejtsk el mdosttatni a mikrochip adatait, s a kutyt tratni a sajt nevnkre. Ez a mvelet ingyenes, amennyiben a kutya mr regisztrlva van a Petvetdata rendszerben.

Az els napok otthon
Egy menhelyrl rkbefogadott kutya nevelse, kpzse norml esetben semmiben nem tr el egy vsrolt kiskutyhoz kpest. Semmikppen sem szabad abba a hibba esnnk, hogy elkezdjk sajnlni, knyeztetni, hogy „szegny kidobott, sanyar sors kutyuska”, mert gy nemcsak hogy hamar a fejnkre nhet, de beleerstnk egy csom nem kvnatos viselkedst is. rdemes az els egy napot n. falkbl kizrssal, „kikzstssel” indtani. Ezzel rengeteg ksbbi problmt megelzhetnk. Brjuk ki, hogy az els napon nem cirgatjuk, egsz nap nem ajnrozzuk, beczgetjk. Egy napig egyltaln ne szljunk hozz, gy hamar megtanulja, hol a helye az j falkban, s megadjuk neki a lehetsget, hogy magtl olddjon fel a szmra j krnyezetben. Sok mentett kutya hirtelen csak mg jobban megijed a sok simogatstl, nyakba szakad szeretettl, hiszen ezek a kutyk sokszor nem is tudjk, mit jelent a kz, amely nem csak tni, de simogatni is tud. Azzal tesszk neki a legjobbat, ha hagyjuk, hogy megnyugodjon, felolddjon, hogy rjhessen, itt senki sem fogja bntani. Ne felejtsk el, ez csak egy nap, s utna jhet akr 10-15 boldog egytt tlttt v.
A tisztelet s bizalom kivvsa
Egy mentett, sokat meglt kutya esetben kifejezetten nagy jelentsge van annak, hogy az els pillanattl kezdve ki tudjuk vvni a kutya bizalmt s tisztelett. Egy fls kutynak erre ugyangy szksge van, mint egy prgsebb, dominnsabb ebnek. A kvetkezkben lert gyakorlatok nem 1-2 htre szlnak, hanem a kutya egsz letre. A kutya nem ember (brmennyire is szeretnk nhnyan gy kezelni), gy neknk kell megtanulnunk kutyul gondolkodni, hogy kapcsolatunk mindig felhtlen lehessen. A kutya szmra ezek a gyakorlatok nem knzsok; nem bntjk a lelkt, nem gy mkdnek, mintha emberrel tennnk ugyanezeket, hanem szmra termszetes, az sztnvel, a falkaszellemmel egyez dolgok, amelyekkel a termszetben (egy kutykbl ll falkban) ugyangy szembeslne.
Fls kutyk esetben meg kell mutatnunk, hogy az j falkja ers, hatrozott vezetvel br, aki mellett most mr semmitl sem kell flnie. Nem szabad abba a hibba esnnk, hogy simogatjuk, nyugtatgatjuk, engedkenyek vagyunk vele, mert ezzel csak beleerstjk, “megjutalmazzuk” a flelmet, s elbizonytalantjuk, hogy tnyleg j helyre kerlt-e, hiszen az clja is a tlls, amelyhez magabiztos falkavezrre van szksge. Mutassuk meg neki, hogy mi nem flnk, neki sem kell. A legjobb viselkeds a hatrozottsg, a kzmbssg s a kvetkezetessg!
Dominnsabb kutyk esetben a cl, hogy elfogadtassuk magunkat az els pillanattl kezdve mint vezetk. Ha ezt nem sikerl, ksbb komoly problmkkal tallkozhatunk, hamar agresszvv vlhatnak akr velnk szemben is. Mutassuk meg neki, hogy ebben az j csaldban mi vagyunk az irnytk, mostantl a mi dolgunk dnteni a falka letrl, arrl, hogy mit szabad s mit nem.
Ne essnk bele az els napok „angyali ez a kutya” hibjba. Az j helyzetben, krnyezetben mg a legproblmsabb kutya is kpes angyali arct mutatni. A kutya valdi jelleme 2-3 ht utn mutatkozik meg igazn, amikor mr biztos j helyzetben.
|