#05
A legfontosabb szempont, hogy szemlyisgnknek s letkrlmnyeinknek megfelel kutyt vlasszunk. Ezrt elssorban sajt magunkat kell megvizsglnunk.
Hogyan vlassz kutyt magadnak?
Szmos helyen olvashatunk cikkeket arrl, hogy milyen kutyt vlasszunk. Azonban nem elg csak a „milyen” krdst tgondolnunk. Tudnunk kell azt is, hogy HOGYAN vlasszunk kutyt magunknak. Egy kutya, fajttl fggen 10-15 vig l. Teht ha nem is egy letre, de mindenkpp hossz idre vlasztunk trsat magunknak. A vlasztsunk pedig meghatrozza trsunk s hsges bartunk lett is.

Az els nagyon fontos szempont, hogy csak akkor vigynk haza kutyt (vagy brmilyen ms hzillatot), ha minden szempontbl fel vagyunk r kszlve: lelkileg, pszichsen s nem utols sorban anyagilag. A kutya nem egy egyszeri kltsg. Fiatal korban szmos oltst kell kapnia, etetnnk kell, szksg (betegsg, srls) esetn - vagy ha reged a kutya - rendszeres szakorvosi elltst ignyel.
Amennyiben ezeknek a ktelezettsgeknek eleget tudunk tenni, akkor is csak sajt magunknak vegynk kutyt. Soha ne ajndkba - sem gyereknek, sem ismersnek. Nem tudhatjuk: szksge van-e r, gondjt tudja-e / akarja-e viselni, vagy, hogy nem kerl-e a kutya ksbb az utcra? Mieltt brmi ms krdst feltennnk magunknak, az els dolog, amit vizsgljunk meg: van-e a krnyezetnkben, csaldunkban brki, aki allergis a kutyaszrre?

Milyen kutyt vegynk?
-
A legfontosabb szempont, hogy szemlyisgnknek s letkrlmnyeinknek megfelel kutyt vlasszunk. Ezrt elssorban sajt magunkat kell megvizsglnunk.
-
Milyen letkrlmnyeink vannak? Kertes hz? Kint akarjuk tartani a kutyt vagy bent? Laktelepi laks? Mekkora helynk van otthon?
-
Szeretnk futni, kltri sportokat zni? Szvesebben lnk otthon, vagy az aktv, sportos, laza, nyugodt letmdod kedveljk inkbb?
-
Mennyi idt tudnnk a kutyval eltlteni? Sokat dolgozunk, utazunk, jvnk-megynk? Sokat vagyunk otthon?
-
Milyenek az anyagi krlmnyeink?
-
Milyen okbl szeretnnk kutyt? Trsat keresnk? Munkakutyt? rz-vdt, esetleg tenyszteni szeretnnk?
Mieltt kutyt vlasztunk, legynk tisztban a fajta kls s bels rtkeivel. Olvassunk utna! Rengeteg knyv, nyomtatott vagy internetes folyirat ll rendelkezsre, amelybl megtudhatjuk, mik az ltalunk kedvelt fajta jellemzi, s hogy mit vrhatunk el az adott kutyafajttl.

Milyen az idelis kutya szmomra?
Szemlyisgtl fgg, hogy kinek milyen kutyafajta a legidelisabb. (Nem vletlenl kezdtk a kutya keresst nvizsglattal!) ltalban mgis azt javasoljuk, hogy az alombl nem tl kirv ebeket keressk.
Ugyanis a dominancia harc mr itt is rvnyesl. gy gyorsan megmutatkozik, hogy melyik kiskutya fogja tvenni az alfa (dominns) s melyik az omega (visszahzd) szerepet. A tbbi klyk pedig kzttk fog elhelyezkedni a falka rangsorban – ezek kzl rdemes vlasztanunk, fleg a kezd gazdiknak. Prbljunk olyan kiskutyt vlasztani, amelyik nem tl dominns, de nem is tl visszahzd vagy fls. Arany kzpt: nem tl fls, nem tl aktv, nem tl visszahzd, ltjuk rajta, hogy szvesen kommunikl az emberrel, keresi a trsasgt.

Fot: Osvt Judit
-
Kan vagy szuka kutyt szeretnnk? Tudnunk kell, hogy a szukkkal kicsit tbb gond van a tzels idszakban… viszont knnyebben szt fogadnak, simulkonyabbak s tbb szeretetet tudnak kimutatni a gazdjuk fel.
-
A kivlasztsnl nagy figyelmet fordtsunk arra is, hogyan viselkedik a kutya, mikor felemeljk. Hisztizik? Tri passzvan, vagy elfogadja, de kzd ellene? lvezi, esetleg jtszani prbl? Vagy agresszvan reagl r?
-
Kutyaklyknl (is) mindig gyzdjnk meg arrl, hogy egszsgesek-e az rzkszervei: jl lt, jl hall? Ezeket pl. a feje mellett trtn tapsolssal tudjuk ellenrizni.
-
Ellenrizzk, hogy a kutyk szlei tmentek-e diszplzia-szrsen. Termszetesen t kell vizsglnunk az zleteket is: ne legyen grbe a lb… ne legyenek befel-kifel fordul lbfejek stb.
-
Nzzk meg a klyk fogazatt is – ellenrizzk, hogy ne legyen elre- vagy htraharap llkapcsa. Bizonyos fajtknl (a rvid orr fajtknl van ilyen) a standard megengedi az elreharapst, errl kln tjkozdjunk.
-
Soha ne a szn alapjn vlasszunk. A sznnek ugyanis semmi kze az llat jellemhez.
Ha eldntttk, melyik kiskutyt szeretnnk, foglalzzuk le s jelljk meg, mert csak 6-8 hetes korban idelis hazavinni. Addig szksge van az anyra s a kortrsaira.
|