#15
Az Etvs Lornd Tudomnyegyetem kutati rszletes ksrleti bizonytkot szolgltattak arra, hogy a kutyk emlkeznek az ember ltal korbban bemutatott feladatokra. Miklsi dm, az ELTE Etolgia Tanszknek vezetje s Claudia Fogazza PhD-hallgat tanulmnya a rangos Animal Cognition cm szaklap jliusi szmban jelent meg.
A friss kutats szerint a kutyk kpesek megtanulni, megjegyezni s egy bizonyos id utn megismtelni azokat a feladatokat, amelyeket a gazdik mutattak nekik. A kutyk utnz kpessgeire mr a korbbi vizsglatok is rmutattak, ugyanakkor ez a tanulmny az els, amely bizonytja, hogy a kutyk kpesek hossz ideig az emlkezetkben trolni az embernl megfigyelt viselkedst - tjkoztatta az egyetem az MTI-t.

Miklsi dm s Claudia Fogazza kutatsban arra kereste a vlaszt, hogy a kutyk kpesek-e akkor is sikeresen teljesteni egy utnzson alapul feladatot, ha a megfigyels s a vgrehajts kzben hossz id telik el, illetve ms tevkenysggel szaktjk meg a folyamatot.
A ksrletek sorn nyolc felntt kutyt "csinld, ahogy n"- mdszerrel tantottak egyszer feladatokra, pldul hogy a gazdk demonstrcijt kvetve stljanak egy vdr krl, vagy hzzanak meg egy csengt. A tanulsi szakaszban a kutyknak 5-30 msodpercet kellett vrniuk, mieltt megismtelhettk a tulajdonosok mozdulatait. A tesztek sorn azonban kutyk akr 10 perces sznet utn is kpesek voltak a gazdk ltal bemutatott feladatok vgrehajtsra, st akkor is sikeresek voltak, ha a megfigyelst kveten a gazda jtszott velk vagy klnbz egyb feladatokat kellett vgrehajtaniuk.
A ksrletek bizonytottk, hogy a kutyk kpesek msok mozdulataira hosszabb idn t is emlkezni, s ha lehetsgk addik, akkor ksbb ezeket maguk is vgre tudjk hajtani. Az j felismers kivlan alkalmazhat a kutyakikpzsben is.