#11
„Az eltvedt kutya szvbe markol ltvny. Jellegzetes, remnyvesztett testtartsa messzirl beld hast; elinalna a szerencstlen, de nem tudja, merre."
Bajba jutott s rkbe fogadott kutyk kezelse
„Az eltvedt kutya szvbe markol ltvny. Jellegzetes, remnyvesztett testtartsa messzirl beld hast; elinalna a szerencstlen, de nem tudja, merre. Szeme ktsgbeesve jr ide-oda: nem engem hvtok? Ismeretlen tjkokon iszkol keresztl, s szve mlyn szns-szntelen remnykedik, hogy taln most vgre ismers hang ti meg a flt, orrt hazai fld szaga csapja meg – s kzben egyre mlyebbre s mlyebbre keldik a magny birodalmba.”
(Pam Brown, ausztrl klt)
„Ne szgyelld te azt, ha szereted az llatokat. Ne rstelld, ha egy kutya kzelebb van lelkedhez, mint a legtbb ember, akit szemlyesen ismersz. ... Szeresd csak nyugodtan kutydat, ezt a csillog szem, fradhatatlan bartodat, aki nem kr bartsgrt mst s tbbet, mint valamilyen szerny koncot s egy-egy simogatst. ”
(Mrai Sndor)

A legtbb kutyusra az utcn szvszortan rvid s nyomorsgos let vr. Felmrsek szerint a kbornak szletett klykk alig tde ri meg a flves letkort, s ha letben is maradnak, nyomorsgos letk sorn rengeteg veszly leselkedik rjuk, az autk kerektl kezdve a vadszok puskin t a legklnbzbb betegsgekig bezrlag. Az emberhez nem szokott, utcn vagy erdkben csatangol kutyk rendszerint rendkvl bizalmatlanok, st nha agresszvek is lehetnek, s szmos fertz betegsget is terjeszthetnek.
 |
|
A sorsukra hagyott kutyk sokat szenvednek az idjrs s a civilizci viszontagsgaitl, az ember kegyetlensgtl, gyakran fertz betegsgek tizedelik ket, sokukat vadszok lvik ki, vagy autk gzoljk el. Szmos gazdtlan kutya tlen megfagy vagy hen hal, s elfordul az is, hogy a rgcslirtsra kitett mreg vgez velk, vagy az erdben orvvadszok ltal vadllatoknak kitett drthurok-csapdkban napokig vergdve lelik hallukat.
Az rva kutyk j lete c. knyv minden segtsget megad a menhelyrl elhozott kutya csaldhoz szoktatshoz, egszsggyi elltshoz, a szksges okmnyok beszerzshez, hogy azutn hossz veken t az j gazdi rmt lelje a hls kutyatrsban.
A szerz elszava
„Napjainkra se szeri, se szma a sorsukra hagyott kutyknak, amelyeknek a menhelyeken, az interneten, jsghirdetsek rvn, a televzikban s szmtalan egyb mdon prblnak j otthont tallni. Persze a rajtuk segteni akar gazdijelltek dolga sem egyszer, ha a hirdetsi oldalak kpei alapjn vagy az llatmenhelyek s gyepmesteri telepek rcsai mgtt remnyked ezerarc seregletbl szeretnk az idelis csaldtagot kivlasztani.
Knyvnk els fejezeteiben bemutatjuk a kutyk szrmazst, szerepket rgen s ma, majd ttekintjk a kborr vls folyamatt s a kbor llatokra leselked veszlyeket. Ktetnk msodik felben a kutyaments s rehabilitci, valamint az rkbeads mhelytitkaiba, vgl az j otthonba kerlt kutyusokkal val teendkbe kalauzoljuk el az olvast.
Kiadvnyunk alapvet clja a kutya-rkbefogads npszerstse, valamint az llattartsi ismeretek s a felels llattartsi kultra fejlesztse. Br a knyv terjedelme nem teszi lehetv a hazai kborllat-problma rszletes bemutatst, mgis hinyptl knyvet tart kezben a kedves olvas, mivel ebben a tmban haznkban ez az els ismeretterjeszt kiadvny.
Boldogg tesz a tudat, hogy az itt lert ismeretek segtsget nyjtanak abban, hogy nhny sorskivetett kutynak s szeret j gazdjnak kzs lett megknnytsk, s legalbb nhny ngylb visszakapja mlt rangjt, jra az ember legjobb bartjv vlva.” Kirly Pter
|