#03
Egy mentett kutya sok esetben teljesen más hozzáállást igényel, mint egy tenyésztőtől vásárolt egészséges, jól szocializált kölyökkutya...
Egy mentett kutya sok esetben teljesen más hozzáállást igényel, mint egy tenyésztőtől vásárolt egészséges, jól szocializált kölyökkutya. Ezzel a kis „használati utasítással” célunk, hogy hozzásegítsük mind a kutyát, mind a gazdit az elkövetkező évek boldog, békés együttéléséhez!
Miután végre eljött a nagy nap és az újdonsült kutyánkkal hazafelé tartunk, nézzük meg, mire is érdemes odafigyelni.
Állatorvos
Ne felejtsük el módosíttatni a mikrochip adatait, és a kutyát átíratni a saját nevünkre. Ez a művelet ingyenes, amennyiben a kutya már regisztrálva van a Petvetdata rendszerében.
Az első napok otthon
Egy menhelyről örökbefogadott kutya nevelése, képzése normál esetben semmiben nem tér el egy vásárolt kiskutyáéhoz képest. Semmiképpen sem szabad abba a hibába esnünk, hogy elkezdjük sajnálni, kényeztetni, hogy „szegény kidobott, sanyarú sorsú kutyuska”, mert így nemcsak hogy hamar a fejünkre nőhet, de beleerősítünk egy csomó nem kívánatos viselkedést is. Érdemes az első egy napot ún. falkából kizárással, „kiközösítéssel” indítani. Ezzel rengeteg későbbi problémát megelőzhetünk. Bírjuk ki, hogy az első napon nem cirógatjuk, egész nap nem ajnározzuk, becézgetjük. Egy napig egyáltalán ne szóljunk hozzá, így hamar megtanulja, hol a helye az új falkában, és megadjuk neki a lehetőséget, hogy magától oldódjon fel a számára új környezetben. Sok mentett kutya hirtelen csak még jobban megijed a sok simogatástól, nyakába szakadó szeretettől, hiszen ezek a kutyák sokszor nem is tudják, mit jelent a kéz, amely nem csak ütni, de simogatni is tud. Azzal tesszük neki a legjobbat, ha hagyjuk, hogy megnyugodjon, feloldódjon, hogy rájöhessen, itt senki sem fogja bántani. Ne felejtsük el, ez csak egy nap, és utána jöhet akár 10-15 boldog együtt töltött év.
A tisztelet és bizalom kivívása
Egy mentett, sokat megélt kutya esetében kifejezetten nagy jelentősége van annak, hogy az első pillanattól kezdve ki tudjuk vívni a kutya bizalmát és tiszteletét. Egy félős kutyának erre ugyanúgy szüksége van, mint egy pörgősebb, dominánsabb ebnek. A következőkben leírt gyakorlatok nem 1-2 hétre szólnak, hanem a kutya egész életére. A kutya nem ember (bármennyire is szeretnék néhányan úgy kezelni), így nekünk kell megtanulnunk kutyául gondolkodni, hogy kapcsolatunk mindig felhőtlen lehessen. A kutya számára ezek a gyakorlatok nem kínzások; nem bántják a lelkét, nem úgy működnek, mintha emberrel tennénk ugyanezeket, hanem számára természetes, az ösztönével, a falkaszellemmel egyező dolgok, amelyekkel a természetben (egy kutyákból álló falkában) ugyanígy szembesülne.
Félős kutyák esetében meg kell mutatnunk, hogy az új falkája erős, határozott vezetővel bír, aki mellett most már semmitől sem kell félnie. Nem szabad abba a hibába esnünk, hogy simogatjuk, nyugtatgatjuk, engedékenyek vagyunk vele, mert ezzel csak beleerősítjük, “megjutalmazzuk” a félelmet, és elbizonytalanítjuk, hogy tényleg jó helyre került-e, hiszen az ő célja is a túlélés, amelyhez magabiztos falkavezérre van szüksége. Mutassuk meg neki, hogy mi nem félünk, neki sem kell. A legjobb viselkedés a határozottság, a közömbösség és a következetesség!
Dominánsabb kutyák esetében a cél, hogy elfogadtassuk magunkat az első pillanattól kezdve mint vezetők. Ha ezt nem sikerül, később komoly problémákkal találkozhatunk, hamar agresszívvá válhatnak akár velünk szemben is. Mutassuk meg neki, hogy ebben az új családban mi vagyunk az irányítók, mostantól a mi dolgunk dönteni a falka életéről, arról, hogy mit szabad és mit nem.
Ne essünk bele az első napok „angyali ez a kutya” hibájába. Az új helyzetben, környezetben még a legproblémásabb kutya is képes angyali arcát mutatni. A kutya valódi jelleme 2-3 hét után mutatkozik meg igazán, amikor már biztos új helyzetében.
|